Interdyscyplinarny Turniej Historyczno – Sportowy

W dniu 14 listopada 2013 roku odbył się Interdyscyplinarny Turniej Historyczno – Sportowy „W hołdzie powstańcom styczniowym”. Impreza związana była z obchodami 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego i z realizacją kolejnego etapu gminnego projektu pt. „Pamięci powstania styczniowego”. Przedsięwzięcie zrealizowano pod patronatem Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Gminy Kowala i Wójta Gminy Kowala. Uczestnikami turnieju były drużyny ze szkół podstawowych w Bardzicach, Kowali i Mazowszanach oraz z Publicznego Gimnazjum w Parznicach.

<Czytaj całość>

Konkurencją wprowadzającą w czas walk o wolność dla Polski było przygotowanie i zaprezentowanie strojów, jakie noszono w czasie powstania styczniowego lub tuż po jego upadku. Wykonując kolejne zadania turniejowe, uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę o powstaniu styczniowym (ze szczególnym uwzględnieniem bitwy pod Kowalą), niezwykłą sprawność fizyczną i umiejętność udzielania pierwszej pomocy. W atmosferze dobrej zabawy i „zdrowej” rywalizacji uczestnicy wykazali się kreatywnością oraz umiejętnością współdziałania w grupie. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody ufundowane przez Wójta Gminy Kowala, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz Dyrekcję Gimnazjum. Książki, dyplomy dla drużyn i podziękowania dla opiekunów drużyn oraz pamiątkowe breloczki wręczyli: pani prezes stowarzyszenia, Joanna Kutkowska, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu, pan Janusz Mróz oraz Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Parznicach, pan Jacek Jóźwiak. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem pani Wandy Węgrzeckiej. Oprawę plastyczną turnieju przygotowała pani Anna Żytkowska-Prus. Całością imprezy kierowały nauczycielki historii Publicznego Gimnazjum w Parznicach, panie: Jadwiga Kwiecień i Elżbieta Tyczyńska-Zygarek.