XI Rajd Europejski Parznice 2014

4 kwietnia bieżącego roku w murach gimnazjum odbył się po raz jedenasty finał imprezy turystycznej o zasięgu powiatowym. Tegoroczny rajd, zorganizowany w ramach obchodów Dnia Europejskiego, podobnie jak w latach poprzednich, stawiał sobie za cel ukazanie i promowanie zabytków i pomników przyrody gminy Kowala  Stępocina, popularyzację czynnych form wypoczynku oraz działalności Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych. Uczestnicy rajdu kształtowali nawyki prawidłowego poruszania się po drogach publicznych, utrwalali wiedzę z bezpieczeństwa ruchu drogowego i umacniali serdeczne więzy koleżeńskie między turystami oraz mieszkańcami powiatu, a także utrwalali wiedzę o Unii Europejskiej. W wędrówce uczestniczyło ok. 150 uczniów i opiekunów z 8 szkół i ośrodków szkolno-wychowawczych z terenu powiatu radomskiego, w tym drużyny z gimnazjów w Wierzbicy i Parznicach, uczniowie ze szkoły podstawowej w Dąbrówce Warszawskiej, Jedlińsku, Wierzbicy i nr 31 w Radomiu oraz przedstawiciele ośrodków szkolno-wychowawczych z Kolonii Szczerbackiej, a także uczniowie z Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu, czyli placówek, w których działają szkolne koła PTSM.
Czytaj całość...
Organizatorzy rajdu – Szkolne Koło PTSM przy Publicznym Gimnazjum w Parznicach, zadbali o liczne atrakcje podczas trwania rajdu. Młodzi turyści po pieszej wędrówce, na trasie Ruda Wielka – Kowala – Parznice, brali udział w zmaganiach konkursowych, które polegały na wykazaniu się wiedzą dotyczącą Unii Europejskiej, historii i działalności Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz gminy Kowala Stępocina i sprawnością fizyczną, a także zdolnościami plastycznymi. W konkursie jury nagrodziło trzy spośród ośmiu drużyn startujących w potyczkach. Pierwsze miejsce zdobył zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wierzbicy, drugą lokatę zajęła drużyna reprezentująca szkołę podstawową w Dąbrówce Warszawskiej, zaś trzecie miejsce zajęli gospodarze – uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Parznicach. Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody sponsorowane przez Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz puchary ufundowane przez Wójta Urzędu Gminy w Kowali – Pana Sławomira Stanika. Pozostałe drużyny odebrały podziękowania i upominki ufundowane przez organizatorów oraz Zarząd Mazowieckiego Oddziału PTSM „Ziemia Radomska”. Kontynuacją podczas tegorocznych zmagań konkursowych było przyznanie nagród dla najbardziej wysportowanej drużyny w dwóch kategoriach wiekowych. Najzwinniejszymi okazali się uczniowie ze szkoły podstawowej w Wierzbicy, którzy pokonali trzy inne drużyny ze szkół podstawowych. Natomiast najbardziej wysportowanym zespołem spośród drużyn szkół ponadpodstawowych okazali się gimnazjaliści z Parznic. Imprezę swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście, gminę reprezentował kierownik oświaty, kultury i sportu pan Janusz Mróz.
Jak w poprzednich latach, tak i w bieżącym roku członkowie koła i opiekunowie mogli liczyć na pomoc i wsparcie prezes PTSM Oddziału Mazowieckiego „Ziemia Radomska” p. Justynę Wulkiewicz oraz dyrektora gimnazjum p. Jacka Jóźwiaka i wicedyrektor szkoły p. Bożennę Nitkę. Dziękując za udział, zapraszamy za rok.