Debata z okazji 10–lecia Polski w Unii Europejskiej

Dnia 30 kwietnia 2014 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata z udziałem Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego, której współorganizatorem była Polska Fundacja im. Roberta Schumana. Wraz z Panem Prezydentem wystąpiła p. Anna Radwan, prezes Fundacji R. Schumana oraz troje studentów z Krakowa, Warszawy, Poznania i uczeń Liceum im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Spotkanie prowadziła redaktor Anna Kalczyńska z TVN24. Podczas spotkania podsumowano dotychczasową obecność Polski w strukturach unijnych. Spotkanie można było obejrzeć on-line na stronie www.prezydent.pl Nasze gimnazjum reprezentowała p. Agnieszka Rozwadowska - opiekunka Szkolnego Klubu Europejskiego EUROGIM.

Czytaj całość...
Podczas pierwszego panelu młodzież miała okazję zadać kilka pytań Panu Prezydentowi. Rozmawiano o realizacji Partnerstwa Wschodniego w kontekście kryzysu na Ukrainie oraz wprowadzeniu waluty euro. Pan Prezydent został również zapytany dlaczego Polska wciąż nie podpisała Karty Praw Podstawowych oraz poproszony o zarysowanie pozycji Polski w Europie po kolejnej dekadzie w Unii Europejskiej.
Następnie uczestnicy mieli okazję obejrzeć krótką prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia z 10 lat Polski w UE. Rozbrzmiała również „Oda do radości”, która rozpoczęła drugi panel z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP Minister Ireny Wóycickiej, Ministra Romana Kuźniara oraz Krzysztofa Hołowczyca, byłego europosła, który wziął udział w kampanii przed referendum akcesyjnym, organizowanej przez Fundację Schumana. Debata była doskonałą możliwością do podsumowania roli Polski w Unii Europejskiej oraz do zarysowania celów strategicznych na kolejne lata.