Publiczne Gimnazjum
im. Jana Pawła II w Parznicach

 

 

WSPÓŁPRACA
logo_bocian logo_caritas

logo_wolontariat logo_ptsm


Historia


Rok szkolny 1965/1966 -
budynek szkolny od strony południowej
Historia naszej szkoły sięga roku 1910, kiedy to powstała w Parznicach pięciooddziałowa szkoła podstawowa. Budynek dla szkoły przekazał mieszkaniec wsi, pan Gawroński. W latach powojennych szkołą kierowało małżeństwo Linkiewiczów.

Historia szkoły podstawowej  o pełnym siedmioklasowym stopniu organizacyjnym, rozpoczyna się w pierwszych latach  powojennych. Placówka funkcjonowała w bardzo trudnych warunkach lokalowych, dysponowała tylko dwiema salami lekcyjnymi, zaś dwie inne wynajmowano w domach prywatnych.

W latach 1949 - 1950 w szkole pracowało tylko trzech nauczycieli: p. Antoni Korzeń, p. Genowefa Lasota, p. Tadeusz Ornatowski.

1 września 1953 r. młodzież rozpoczęła naukę w nowej drewnianej szkole. Uczniów z roku na rok przybywało. Do naszej szkoły dołączona została, jako filia szkoła w Maliszewie.

W roku szkolnym 1958/1959 z powodu dużej liczby dzieci dokonano po raz pierwszy podziału klasy V na dwa równoległe oddziały, wynajmując jednocześnie dodatkowe pomieszczenie na salę lekcyjną.

W r. szk. 1961/1962 zatwierdzono plan budowy nowej szkoły. Powołano komitet budowy, a początek prac zaplanowano na rok 1963. Wyznaczony plac pod budowę był własnością prywatną i należało go wykupić, w tym celu społeczeństwo Parznic opodatkowało się. Był to wspaniały gest ze strony mieszkańców. Zebrano 20 tys. złotych. Wiele prac przy wykopach fundamentów i zwożeniu materiałów budowlanych mieszkańcy wsi wykonali w czynie społecznym.

Naukę w nowym, murowanym, funkcjonującym do dzisiaj budynku rozpoczęły dzieci w Parznicach w roku szkolnym 1965/1966. Kierownikiem szkoły był p. Jerzy Zwierzchowski, a grono pedagogiczne tworzyli nauczyciele: Jadwiga Adamiec, Barbara Serafin, Stanisława Grzyb, Helena Zwierzchowska.

W związku z reformą oświaty i powstaniem Gminnej Szkoły Zbiorczej w Kowali w 1974 roku, obniżono stopień organizacyjny szkoły w Parznicach do klas I - III. Kierownikiem placówki została p. Alfreda Grzyb. Budynek szkoły został częściowo zaadoptowany na powstałe Zbiorcze Przedszkole Gminne. W budynku tym mieściła się także Poradnia Wychowawczo - Zawodowa.

Od roku szkolnego 1982 - 1983, głównie z inicjatywy miejscowego środowiska, rozpoczęło się  podnoszenia  stopnia organizacyjnego szkoły. Przeprowadzka przedszkola do nowego budynku w Kowali nastąpiła kilka lat później. Ambicją mieszkańców Parznic oraz nauczycieli tu pracujących, było przywrócenie szkole samodzielności oraz pełnego ośmioklasowego stopnia organizacyjnego.

Pierwsze z tych pragnień doczekało się urzeczywistniania 1 września 1987 roku, spełnienie drugiego nastąpiło dwa lata później. W tym okresie szkołą kierowali p. Jadwiga Konotopska i p. Edward Lipiec.
W roku szkolnym 1989 - 1990 dyrektorem szkoły został p. Andrzej Gaca.  

W związku z reformą szkolnictwa z dniem 31 sierpnia 1999 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Parznicach została zlikwidowana, a na jej bazie powstało Publiczne Gimnazjum w Parznicach obejmujące obwodem teren całej gminy Kowala.

Pierwsze dwa roczniki uczyły się w budynku po byłej szkole podstawowej. W roku szkolnym 2001/2002 do użytku została oddana dobudowana nowa część szkoły oraz boisko do piłki ręcznej i siatkowej. Rok później zajęcia sportowe odbywały się na pełnowymiarowej hali sportowej.

Od początku istnienia gimnazjum stanowisko dyrektora  pełnił p. Andrzej Gaca. W roku 2007, po odejściu na emeryturę p. Andrzeja Gacy, funkcję  dyrektora objęła p. Bożenna Nitka, a zastępcą dyrektora została p. Urszula Kozdrach-Stępień.

17 maja 2006 roku Publiczne Gimnazjum  przyjęło sztandar szkoły i otrzymało  imię Jana Pawła II.

Aktualnie w szkole uczy się około 400 uczniów. Mamy po sześć oddziałów klas pierwszych, drugich i trzecich. Oddziały liczą średnio po 23 uczniów.

Rok szkolny 1966/1967 -
prace uczniów wokół nowej szkoły

Rok szkolny 1966/1967

Rok szkolny 1967/1968 -
lekcja w pracowni geograficznej

Rok szkolny 2000/2001 -
budowa hali gimnastycznej

Rok szkolny 2001/2002 -
nowe - główne wejście do szkoły

Rok szkolny 2001/2002 -
tynkowana nowa część budynku