Biblioteka miejsce dobre dla człowieka
Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji dla uczniów, nauczycieli i rodziców, ośrodkiem edukacji, którego zadaniem jest służenie realizacji programu nauczania i wychowania oraz przygotowanie uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji. Głównym celem działań biblioteki jest przygotowanie uczniów do samokształcenia w dalszych etapach edukacyjnych.

Od 2001 r.  biblioteka mieści się w sali numer 14 w nowej części budynku Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Parznicach. Przed rozbudową szkoły biblioteka mieściła się w wydzielonej części korytarza przy sali nr 8. Księgozbiór był nieliczny, sala niewielka, ale za to bajecznie kolorowa ozdobiona graffiti wykonanym przez gimnazjalistów. W pierwszym roku istnienia bibliotekarką była pani Wioletta Duralska, a w kolejnym (aż do dziś) pani Grażyna Zdyb. Biblioteka szkolna udostępnia część pomieszczenia zbiorom Biblioteki Publicznej w Kowali Filia w Parznicach od 2002r. Opiekę nad tymi zbiorami sprawuje bibliotekarka pani Alicja Suwała. Ze zbiorów obydwu bibliotek mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, absolwenci, rodzice, a także mieszkańcy Parznic. Czytelnicy mogą wypożyczać książki oraz podręczniki szkolne do domu lub korzystać na miejscu z księgozbioru podręcznego, czasopism, Internetu - oraz urządzeń powielających - drukarka i ksero.

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ GODZINY PRACY BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ

We wrześniu bieżącego roku szkolnego