ZBIORY

Biblioteka oferuje swoim czytelnikom bogaty wybór lektur szkolnych, beletrystyki dla uczniów i nauczycieli, wydawnictw informacyjnych, filmów i nagrań muzycznych oraz innych dokumentów przydatnych uczniom, nauczycielom i rodzicom.
Obecnie zbiory liczą 5320 woluminów (stan z XII 2012 r.).
Nasza biblioteka jest skomputeryzowana, do skatalogowania zbiorów używany jest program MOL2000 + firmy VULCAN.

KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY

Zbiory biblioteki gimnazjalnej ułożone są zgodnie z podziałem UKD (Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej).

0 – DZIAŁ OGÓLNY

Księgozbiór podręczny – encyklopedie, słowniki, wydawnictwa informacyjne o zakresie ogólnym, podstawy wiedzy i nauki, cywilizacja, kultura, bibliotekoznawstwo.

1 – FILOZOFIA | PSYCHOLOGIA

Historia filozofii, poszczególni filozofowie, psychologia, logika, etyka, moralność.

2 – RELIGIA | TEOLOGIA | RELIGIOZNAWSTWO

Pismo Święte, Biblia, religia chrześcijańska, religie niechrześcijańskie (islam,judaizm) Mitologia Greków i Rzymian.

3 – NAUKI SPOŁECZNE | PRAWO | ADMINISTRACJA

Zagadnienia społeczne, demografia, socjologia, polityka, mniejszości narodowe, terroryzm, polityka światowa, partie polityczne, organizacje i ruchy młodzieżowe, praca, gospodarka, ekonomia, administracja, wojskowość.

4 – MATEMATYKA | NAUKI PRZYRODNICZE

Matematyka, astronomia, badania kosmosu, geodezja, fizyka, chemia, biologia, ekologia, genetyka, botanika, zoologia, miejsce człowieka w przyrodzie.

5 – NAUKI STOSOWANE | MEDYCYNA | NAUKI TECHNICZNE | ROLNICTWO

Medycyna, anatomia, zwalczanie alkoholizmu, narkomania, weterynaria, elektronika, transport, samochody, leśnictwo, rolnictwo, uprawa warzyw i roślin ozdobnych.

6 – SZTUKA | ROZRYWKA | SPORT

Architektura, rzeźba, rysunek, malarstwo, grafika, fotografia, film, teatr, gry, zabawy, sport.

7 – JĘZYKOZNAWSTWO | NAUKA O LITERATURZE | LITERATURA PIĘKNA

Filologia, nauka o literaturze, poezja, dramat, powieści, opowiadania, antologie, komiksy, literatura dla dzieci i młodzieży.

8 – ARCHEOLOGIA | PREHISTORIA | GEOGRAFIA | BIOGRAFIE | HISTORIA

Archeologia, opisy krajów, podróże, przewodniki, biografie, historia świat i Europy, historia Polski.

KSIĘGOZBIÓR O PATRONIE

"Biblioteka jest instytucją, która samym swym istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego".
Jan Paweł II, 11.06.1999 r., Warszawa, Biblioteka Uniwersytecka

Bardzo ważną rolę w życiu Karola Wojtyły a później Jana Pawła II odegrała jego twórczość literacka. Choć jako papież prawie zupełnie zrezygnował z poezji i dramatu na rzecz pism filozoficznych, etycznych i religijnych (rozważania, encykliki czyli najważniejsze i podstawowe papieskie dokumenty), to przecież wcześniej stworzył wiele utworów poetyckich i dramatycznych, którymi zasłynął jako twórca. Jego utwory wydawane były drukiem od 1950 roku w czasopismach katolickich, gdzie podpisywał się pseudonimami, np. Andrzej Jawień. Wczesna twórczość to młodzieńcze wiersze zebrane w tomiku ,,Renesansowy psałterz "(wydane dopiero w latach 90) i dwa mało znane dramaty. Olbrzymią popularność i dobre oceny krytyków, zdobyły dwie kolejne sztuki teatralne – "Brat naszego Boga" – o bracie Albercie (św. Adamie Chmielowskim) oraz "Przed sklepem jubilera".

Z twórczością Patrona możecie zapoznać się w gimnazjalnej bibliotece. W naszych zbiorach posiadamy większość dzieł literackich, filozoficznych i teologicznych Jana Pawła II wydanych Polsce, relacji z podróży apostolskich i pielgrzymek papieskich, autobiografię oraz książki wspomnieniowe o polskim papieżu napisane przez autorów polskich jak i obcokrajowców(świeckich i duchownych).

Szczególnie polecamy:
- Młodzież nadzieją Kościoła ; Młodzież solą ziemi i światłem świata - orędzia skierowane do młodych ludzi podczas Światowych Dni Młodzieży
- Modlitwy Jana Pawła II
- Skarbiec myśli Jana Pawła II
- Dekalog dla Polaków
- Albumy

KSIĘGOZBIÓR REGIONALNY

W skład księgozbioru regionalnego wchodzą głownie książki i broszury związane z tematyką regionu. Są to przede wszystkim albumy, przewodniki, monografie, tomiki poezji, biografie, wspomnienia, baśnie i legendy, informatory, foldery, mapy turystyczne.

Księgozbiór ten zawiera także niepublikowane dokumenty najczęściej sporządzane przez nauczycieli i uczniów gimnazjum dotyczące Kowali, Gminny Kowala, Radomia i Powiatu Radomskiego.

W tym księgozbiorze znajdują się też nastepujące pozycje:

- NIHIL NOVI. Z dorobku sejmu radomskiego 1505 roku Encyklopedia Radomia  Powiat Radomski.
- Od średniowiecz do współczesności
- Radomskie Wędrówki Regionalne
- Patroni Radomskich Ulic
- Znani i nieznani ziemi radomskiej
- Kobiety w historii Radomia.  Rok 1918.
- Wspomnienia (M. Walewska)
- W cieniu ustawy o reformie rolnej (wspomnienia z lat 1944-45)
- Piątkowski S. - Kowala
- Gierała Z. - Baśnie i legendy ziemi radomskiej, Baśnie i legendy ziemi świętokrzyskiej