Publiczne Gimnazjum
im. Jana Pawła II w Parznicach

 

 

WSPÓŁPRACA
logo_bocian logo_caritas

logo_wolontariat logo_ptsm


Spotkanie z sędzią p. Anną Marią Wesołowską

W dniu 5 czerwca 2014 r. sędzia Anna Maria Wesołowska – bohaterka popularnego programu telewizyjnego przyjechała do naszego gimnazjum na podsumowanie projektu „Prawo w szkole”. Podczas spotkania poruszane były sprawy związane z przestępczością nieletnich i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne oraz przedstawione symulacje rozpraw sądowych przygotowanych przez młodzież z czterech placówek: VII LO im. K.K. Baczyńskiego w Radomiu, Publicznego Gimnazjum w Wierzbicy, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wierzbicy oraz Publicznego Gimnazjum w Parznicach.
Na początku spotkania pan dyrektor Jacek Jóźwiak powitał licznie przybyłych gości: p. Annę Marię Wesołowską, p. Dorotę Sokołowską –dyrektokęr delegatury w Radomiu Kuratorium Oświaty w Warszawie, p. Sławomira Stanika - wójta gminy Kowala, p. Dariusza Myśliwieca – wójta gminy Wierzbica, p. Krzysztofa Jabłonkę – naczelnika wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, p. Grzegorza Mazura – zastępcę dyrektora Aresztu Śledczego w Radomiu, p. Tomasza Jastrzębskiego – dyrektora Publicznego Gimnazjum w Wierzbicy, p. Edytę Frankowicz – zastepcę dyrektora Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wierzbicy, p. Danutę Bień-Sobol dyrektorkę Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii „Pałacyk” w Radomiu, p. Marzenę Zawadzka-Hernik kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali, p. Roberta Kutyłę – komendanta III Komisariatu Policji w Radomiu, p. Wojciecha Celucha – kierownika Posterunku Policji w Wierzbicy, p. Ewę Bartosz – kierownika Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach karnych.
Następnie głos zabrała p. Marzena Zawadzka-Hernik, która podsumowała realizację projektu „Prawo w szkole”. Zaznaczyła, że w projekcie wzięło udział ponad 900 uczniów z czterech placówek oświatowych.
Sędzia Anna Maria Wesołowska poruszyła temat wszechobecnej przemocy. Mówiła nie tylko o rozbojach i bójkach, ale o coraz częściej spotykanym zjawisku cyberprzemocy. Sędzia podkreśliła, że w dzisiejszych czasach, kiedy dostęp do internetu jest powszechny, należy odpowiednio edukować uczniów jak bezpiecznie wykorzystywać jego zasoby, jak bezpiecznie nawiązywać nowe znajomości. Podkreślała rolę i znaczenie placówek oświatowych w procesie ochrony najmłodszych uczestników komunikacji internetowej.
Zwróciła się również do dorosłych, że to od nich: rodziców, sąsiadów, nauczycieli i całego społeczeństwa zależy, czy młodych na ławie oskarżonych będzie przybywać czy ubywać. Apelowała do wszystkich, aby reagowali na wszelkie zachowania ryzykowne wśród dzieci i młodzieży.
Kolejnym punktem spotkania były przedstawienia czterech rozpraw sądowych. Nasze gimnazjum zaprezentowało rozprawę na temat cyberprzemocy, którą wraz z uczniami przygotowała p. wicedyrektor Bożena Nitka i polonistka p. Agnieszka Rozwadowska.
Po zaprezentowaniu się wszystkich placówek pani sędzia odniosła się do każdej rozprawy pod względem prawnym i aktorskim. Wyróżniła uczennicę z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wierzbicy, która odgrywała rolę sędzi a nasze gimnazjum pochwaliła za wybór aktualnego tematu w sądownictwie – cyberprzemoc.
Na zakończenie odbyły się pokazy talentów. Uczniowie śpiewali, grali na instrumentach, tańczyli. Wszyscy uczestnicy podsumowania projektu otrzymali od pani kierownik GOPS-u w Kowali pamiątkowe dyplomy.