Caritas 2013/2014

W październiku br. w naszej szkole rozpoczęło swoją działalność Szkolne Koło Caritas. Uczniowie chętnie podjęli się niesienia pomocy innym. Obecnie SKC liczy 45 wolontariuszy- gimnazjalistów. Opiekunami SKC są panie: K. Ryciak, A. Węgrzyn-Kaczówka, E. Marczewska, J. Jagiełło.  17 października  p. K. Ryciak i  p. A. Kaczówka -Węgrzyn uczestniczyły w spotkaniu zorganizowanym przez Caritas Diecezji Radomskiej w Wyższym Seminarium Duchownym, podczas którego został zaprezentowany program działalności dla SKC przewidziany na rok szkolny 2013/14. Ponadto zostały przekazane  koszulki dla wolontariuszy, wręczono legitymacje członkowski oraz potrzebne materiały z propozycjami akcji, w realizację których można się włączyć. Nasi wolontariusze z wielkim zapałem przystąpili do pracy.

Spotkanie podsumowujące pracę Szkolnego Koła Caritas

13 maja w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli Caritas Diecezji Radomskiej: wicedyrektora ks. Roberta Kowalskiego i p. koordynator Iwonę Stępniewską. Celem spotkania było podsumowanie pracy naszych wolontariuszy SzKC w roku szkolnym 2013/14. Pracownicy Caritas przekazali p. dyrektorowi naszego gimnazjum, opiekunom SzkC oraz wolontariuszom dyplomy-podziękowania za zaangażowanie w pracę charytatywną. Podczas spotkania nasze wolontariuszki Aneta Tuszyńska i Natalia Ukleja otrzymały wyróżnienie i nagrody za plakat w konkursie "Żonkilowe Pola Nadziei" Wszyscy wolontariusze otrzymali słodkie upominki oraz zaproszenie do dalszej współpracy w nowym roku szkolnym.

Akcja Plecak

W kwietniu dwukrotnie nasi wolontariusze kwestowali w Centrum Handlowym LEclerck zbierając fundusze z przeznaczeniem na wyprawki szkolne dla dzieci z najuboższych rodzin. W ramach tej akcji zebraliśmy kwotę ponad 1000 zł, którą przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej z przeznaczeniem na ten cel.

Żonkilowe Pola Nadziei

Żonkil to symbol solidarności z umierajacymi na raka. Nasi wolontariusze w dniu 13.04.2014r. kwestowali przed Kościołem Parafialnym w Kowali, pozyskując fundusze na potrzeby lokalnych hospicjów oraz propagowania idei opieki hospicyjnej. Ofiarodawcy otrzymywali za swoje "serce " kwiat żonkila. Zebraliśmy pokaźną kwotę - 1200zł, którą przekazaliśmy Caritas Diecezji Radomskiej na ten szczytny cel.

Świąteczna Paczka

To akcja zorganizowana przez naszych wolontariuszy polegająca na przygotowaniu paczek żywnościowych dla rodzin naszych uczniów znajdujacych się w trudnej sytuacji materialnej. Wsparcie w postaci paczek z żywnością otrzymało osiemnastu uczniów naszego gimnazjum.

Akcja charytatywna na rzecz chorych na raka dzieci

W dniach 7 i 14 lutego 2014r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w akcjach charytatywnych, których celem było zbieranie środków finansowych potrzebnych na pomoc w leczeniu dzieci chorych z biednych rodzin. Nasi wolontariusze kwestowali w Centrum Handlowym "Galeria Słoneczna"pod opieką pań: K. Ryciak, J. Jagiełło i E. Marczewskiej. Zebrane środki w kwocie 1097,20zł. zostały przekazane Caritas Diecezji Radomskiej.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wzięli udział w akcji: ,,Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". Jest to coroczna akcja przeprowadzana w okresie Adwentu polegająca na sprzedaży świec wigilijnych. W ramach tej akcji wolontariusze i opiekunowie SKC rozprowadzili około 40 świec na kwotę 400zł. Uzyskane pieniądze zostały przeznaczone na pomoc dzieciom ubogim (dożywianie, dofinansowanie wypoczynku, pomoc medyczna, itp.).

Świąteczna Paczka

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas wrażliwości i dzielenia się z innymi dobrem, miłością, miłym słowem. Nasi wolontariusze wspólnie z uczniami z  klas: IC, ID, IE, IIC i IID przygotowali paczki świąteczne dla chorych dzieci ze swojego środowiska. Inspiracją do podjęcia takich działań było przedświąteczne spotkanie z wolontariuszami Caritas Diecezji Radomskiej, a szczególnie piękne świadectwa niesienia pomocy innym pani Teresy Urban.

Pomoc Filipinom

To akcja zainicjowana przez Caritas Polska, której celem jest pomoc poszkodowanym przez tragiczny w skutkach tajfun Haiyan, który niedawno spustoszył Filipiny. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas postanowili odpowiedzieć na ten apel. W dniu 20 października 2013 przeprowadzili zbiórkę ofiar pieniężnych wśród uczniów i nauczycieli z przeznaczeniem na ten chlubny cel. Zebrane pieniądze w kwocie 206 zł  zostały przekazane do Caritas Diecezji Radomskiej, która koordynuje tę akcję. Wolontariusze i opiekunowie SKC panie: K. Ryciak, E. Marczewska, A. Kaczówka-Węgrzyn, J. Jagiełło składają serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom. Cieszymy się , że w geście międzyludzkiej solidarności mogliśmy choć w małej cząstce pomóc potrzebującym.

Spotkanie z przedstawicielami Caritas Diecezji Radomskiej

W dniu 03.12.2013r. gościlimy przedtawicieli Caritas Diecezji Radomskiej oraz wolontariuszy hospicjum domowego. Spotkanie to zostało zainicjowane przez opiekunów SKC naszego gimnazjum i miało na celu przybliżenie wolontariuszom tematyki niesienia pomocy ludziom chorym na raka. Ks. Robert Kowalski - Wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej,  wskazał na ewangeliczny motyw pracy wolontariusza, udzielił cennych wskazówek jak w swoim środowisku szukać ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy, oraz jak ją w sposób praktyczny nieść. Z dużym zainteresowaniem nasi wolontariusze wysłuchali prelekcji  Pani Teresy Urban-wieloletniej wolontariuszki domowego hospicjum, która podzieliła się bogatym doświadczeniem w niesieniu pomocy ludziom chorym na raka.