Publiczne Gimnazjum
im. Jana Pawła II w Parznicach

 

 

WSPÓŁPRACA
logo_bocian logo_caritas

logo_wolontariat logo_ptsm


Bezpieczny Uczeń

To zajęcia prowadzone w każdy wtorek od godziny 13.25, (zazwyczaj) w sali 102 naszego gimnazjum. Na (bezpłatnych) zajęciach można przygotować się do egzaminu na kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM Po nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, osoba, która ukończyła 14 lat może zdawać egzamin (płatny) w ośrodku ruchu drogowego na prawo jazdy kategorii AM. Każdy uczeń, który ukończył 10 lat powinien posiadać dokument uprawniający go do poruszania się ROWEREM po drogach publicznych - kartę rowerową, o którą można ubiegać się w szkole podstawowej lub WORD.

Turniej Ratownictwa i Pierwszej Pomocy_2014




2 kwietnia 2014r. w Wierzbicy odbył się Turniej Ratownictwa i Pierwszej Pomocy. W drugim międzygminnym konkursie uczestniczyły drużyny z gmin: Kowala, Jastrząb, Wierzbica i Przytyk. Naszą pięcioosobową drużynę repezentowali uczniowie klas trzecich: Kamil Gruszka 3b, Martyna Kowalczyk 3e, Dawid Stępień 3b, Wiktor Wesołowski 3a, Ada Wolska 3e. Opiekę nad uczniami sprawowała p. W. Węgrzycka.
Po zmaganiach teoretycznych (25 pytań wielokrotnego wyboru) uczestnicy turnieju oglądali film promujący krwiodawstwo i krwiolecznictwo w powiecie radomskim. W tym czasie opiekunowie sprawdzali i rzetelnie oceniali testy. Poziom przygotowania i wiedzy uczniów był wyrównany. Zwycięzcami w klasyfikacji indywidualnej okazały się dziewczęta z Jastrzębia, Rudy Wielkiej i Wierzbicy. W klasyfikacji szkół - nasze gimnazjum zajęło trzecie miejsce. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe. Oczywiście nie obyło się bez pokazów. Uczniowie Gimnazjum im. ks.bp. Jana Chrapka w Wierzbicy zaprezentowali: dynamiczny układ taneczny; musztrę z efektownym zakończeniem; piosenkę o złym nałogu nikotynowym; prezentację multimedialną. Były również pokazy musztry (w wykonaniu drużyny OC) oraz pierwsza pomoc prezentowana przez młodzików z OSP.W klasyfikacji szkół - nasze gimnazjum zajęło trzecie miejsce. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe.

IV Radomska Gimnazjada Skuterowa


<

Bezpieczny Uczeń Gimnazjalny Nr 1 - Dawid Stępień -  uczestnik IV Radomskiej Gimnazjady Skuterowej, spośród 25 zawodników - nie miał sobie równych w trzech kategoriach: pierwsza pomoc przedmedyczna (złoto), symulator jazdy (złoto) i motorowerowy tor jazdy (złoto)! Nagrody, które zdobył udało się zapakować w schowku pod siedzeniem skutera. IV Radomska Gimnazjada Skuterowa odbyła się 8 czerwca 2013r. w PG nr 3 pod patronatem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Komendy Wojewódzkiej Policji. Turniej składa się z czterech konkurencji: testów (25 pytań wielokrotnego wyboru), jazdy na symulatorze, motorowerowego toru przeszkód oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym roku do Turnieju przystąpiło 25 zawodników z pięciu gimnazjów powiatu radomskiego i grójeckiego. Nasze gimnazjum reprezentowali: Dawid Stępień z klasy 2b, Bartłomiej Chrząszcz z 2e i Przemysław Gronek z 2c. Uczniów przygotowała pani Wanda Węgrzycka.

Mimo zmieniających się przepisów o ruchu drogowym i przeprowadzaniu różnych akcji i kampanii na rzecz "Bezpiecznego Ucznia" - wypadki i tragiczne zdarzenia drogowe są niestety nieodłącznymi elementami polskich dróg i przejść dla pieszych. Nie tylko edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach i jazdy rowerem jest ważna, aby nie było wypadków. Niezmiernie istotnym jest, żeby RODZICE (często kierowcy) DAWALI DOBRY PRZYKŁAD BEZPIECZNYCH I ROZSĄDNYCH zachowań na drodze. Każdy z nas musi "Włączyć Myślenie" - zdjąć nogę z gazu - nie jeździć na podwójnym gazie. Pamietaj - Każdy rowerzysta, który porusza się po drodze publicznej MUSI posiadać kartę rowerową. Dziecko do 10 roku życia może po drodze publicznej poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej. Jeżeli chodnik ma szerokość min. 2 m, zarówno dziecko, jak osoba opiekująca się nim mogą korzystać z niego. Jeżeli droga nie jest wyposażona ani w drogę dla rowerów, ani w pas ruchu dla rowerów, ani drogę dla pieszych, ani pobocze dziecko do lat 10 i osoba opiekująca się nim powinni poruszać przy lewej krawędzi jezdni. (...). Karta rowerowa upoważnia do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Osoba ta jest zobowiązana do stosowania się i przestrzegania wszystkich zasad poruszania się rowerami po drogach publicznych. Karta rowerowa nie upoważnia do jeżdżenia motorowerem. Aby kierować motorowerem obecnie trzeba mieć ukończone 14 lat i posiadać prawo jazdy kat. AM, z wyjątkiem osób, które posiadają już kartę motorowerową. Po ukończeniu 14 roku życia KARTĘ MOTOROWEROWĄ należy WYMIENIĆ na prawo jazdy kat. AM. Należy pamiętać o odpowiedzialności karnej rodziców i prawnych opiekunów za czyny popełnione przez osoby niepełnoletnie.


Turniej Wiedzy Pożarniczej

W sobotę 6 kwietnia 2013 r. uczniowie naszego gimnazjum: Adrian Sroka z 3a i Bartek Prokop z 3a wzięli udział w XXXVI Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Jak co roku (już od 25 lat) turniej odbył się w Lasach Państwowych, w Radomiu. OTWP składa sięz części pisemnej  - test oraz części ustnej dla finalistów (trzy osoby z każdej grupy wiekowej). W przerwie oczywiście odbywają się pokazy i prezentacje najnowszego sprzętu, jaki posiada radomska straż pożarna.
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej od wielu lat jest organizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" oraz Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy Pożarom".
Celem turniejów jest rozwój plastycznych talentów dzieci, młodzieży i twórców nieprofesjonalnych oraz zainteresowanie ich ochroną przeciwpożarową i życiem środowisk strażackich. Pokazuje szeroką działalność strażaków ochotników oraz ich udział: w akcjach ratowniczych, szkoleniach, życiu lokalnych społeczności, propagowaniu kultury i oświaty, podtrzymywaniu tradycji i historii, pracy z dziećmi i młodzieżą oraz wielu innych podejmowanych przez nich inicjatyw.

Nasi Strażacy: Adrian, Bartosz, Sebastian, Łukasz i Mateusz są ochotnikami w OSP Kosów. Można na nich liczyć i podziwiać. Chłopcy są aktywną i wyróżniającą się drużyną. Przyczyniają się do popularyzowania ochrony przeciwpożarowej i zasad bezpieczeństwa, tradycji ruchu strażackiego, jak również idei wspólnej pracy na różnych płaszczyznach (kulturalnej, sportowej, społecznej, informacyjnej itp.).